کتاب آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان: شرح و ترجمه‌ جزء هجدهم

[ad_1]

معرفی کتاب آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان: شرح و ترجمه‌ جزء هجدهم

مجموعه آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان نوشته‌ی فرزانه زنبقی شامل 30 جلد کتاب است که در هر جلد از آن، یکی از جزءهای قرآن کریم برای نوجوانان شرح و ترجمه می‌شود. این جلد شامل شرح و ترجمه‌ جزء هجدهم می‌شود.

در کتاب آشنایی با قرآن کریم برای هر عنوان که به یک آیه‌ی خاص اشاره دارد، شرحی فراخور حال نوجوانان آورده شده است. مضمون آن نیز قصه‌های مربوط به قرآن و ماجراها و حوادثی است که سبب نزول آیات بر پیامبر اکرم (ص) بوده است. بنابراین، ابتدا توضیحات مربوط به آیات، متناسب با گروه سنی مخاطبان آمده، سپس ترجمه آیات نوشته شده است.

این کتاب شامل:

جزء هجدهم قرآن مجید

آیات 1 الی 118 سوره‌ی مؤمنون

آیات 1 الی 64 سوره‌ی نور

آیات 1 الی 20 سوره‌ی فرقان

در بخشی از کتاب میخوانیم:

نوح (ع) همراه پیروانش به سلامت از کشتی خارج شدند و در کنار یکدیگر، زندگی جدیدی را آغاز کردند و از آنان، نسل‌های دیگری پدید آمد. خداوند مهربان، به آنان نعمت و ثروت فراوان بخشید و جمعیت‌شان زیاد شد و کم‌کم ماجرای کشتی نوح (ع) به شکل افسانه درآمد و مردم بار دیگر گرفتار کفر و گمراهی شدند. خداوند مهربان، از میان آنان، پیامبر دیگری برگزید تا مردم را هدایت کند؛ اما باز هم ثروتمندان کافر، آزار و اذیت را آغاز کردند. گفته‌های پیامبرشان را باور نکردند، وعده‌هایش را دروغ خواندند و قیامت را انکار کردند.

آنان می‌گفتند: «خیلی بعید است که انسانی پس از آن که مُرد و پوسیده و خاک شد، دوباره زنده شود. زندگی فقط در همین دنیاست و جهان دیگری وجود ندارد.» این قوم کافر نیز پیامبر خدا را دروغگو خواندند و ایمان نیاوردند. ماجرا در قرآن چنین آمده است: سپس، بعد از آنان نسلی دیگر پدید آوردیم. پس، در میان آنان، پیامبری از خودشان فرستادیم که: خدا را بپرستید. غیر از او خدایی ندارید. آیا پرهیزکاری نمی‌کنید؟ و اشراف قومش که کافر شدند و دیدار آخرت را دروغ خواندند و در زندگی دنیا به آنان رفاه داده بودیم، گفتند: این جز بشری مثل شما نیست. از آن‌چه می‌خورید، می‌خورد و از آن‌چه می‌نوشید، می‌نوشد. و در صورتی که از بشری مثل خودتان اطاعت کنید، به راستی زیانکار خواهید بود. آیا به شما وعده می‌دهد که وقتی شما مُردید خاک و استخوان بودید، باز بیرون آورده می‌شوید؟ آن‌چه به آن وعده داده می‌شوید، دورِ دور است! چیزی به جز این زندگی دنیای ما نیست؛ می‌میریم و زندگی می‌کنیم و ما برانگیخته نخواهیم شد. او جز مردی که بر خدا دروغ می‌بندد، نیست. و ما به او ایمان نداریم.

ادامه

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *